Fizik Tedavi

Fizik tedavi fiziksel kısıtlılığı ve/veya ağrısı olan hastalarda hareket kabiliyetini arttırmak, ağrıları azaltmak için kullanılan tedavilerin genelidir. Doğumdan ölüme kadar yaşamımızın her anında fizik tedaviye ihtiyaç duyabiliriz. Çeşitli cihazlar yardımıyla ve fizyoterapistler tarafından yaptırılan kişiye özel uygun egzersiz programları ile tedavi düzenlenir. Hastanın mevcut durumuna göre fizik tedavi uzmanı doktor tarafından belirlenen tedavi seçenekleri fizyoterapistler tarafından uygulanır. Sıcak-soğuk paketler, derin ısıtıcılar (ultrason, kısa dalga diatermi), ağrı kesici akımlar, kas ve sinir güçlendiren terapötik elektrik stimulasyonları, lazer, ESWT (basınçlı ses dalgaları, şok dalgası) bunlardan bazılarıdır.

Fizyoterapistler tarafından eklem hareketini arttırmak, kasları güçlendirmek, yumuşak dokuları gevşetmek, postürü iyileştirmek ve ağrıyı azaltmak için uygun egzersizler yaptırılır. Ayrıca serebral palsi, parkinson, felç, multipl skleroz, omurilik yaralanmaları gibi nörolojik hastalıklarda yapılan fizik tedavi günlük yaşam aktivitelerinde iyileşmeye, motor gelişime, denge ve koordinasyon arttırılmasına katkı sağlar. Çocuk felci sekeli, doğum esnasında kol sinirlerinin kopması (brakiyal pleksus yaralanması), kol ve bacak yokluğu da fizik tedavinin alanına girmektedir.

Fizik tedavinin etkili olduğu hastalıklar o kadar fazladır ki kabaca bahsetmek gerekirse bunlara yanık rehabilitasyonu, el rehabilitasyonu, ortopedik rehabilitasyon, kardiyak ve pulmoner rehabilitasyon, idrar kaçırma tedavisi, lenfödem tedavisi de eklenebilir. Kas ve iskelet sisteminin ağrılı  durumlarında da (boyun ve bel fıtıkları, kireçlenmeler, menisküs ve bağ yırtıkları, omuzun ağrılı durumları, sinir sıkışmaları, tendinitler vs..)  fizik tedavi uygulanır. Tenisçi dirseği ve topuk dikeninde özellikle  ESWT kullanımı tercih edilmektedir. Fizik tedavi cihaz uygulaması açısından genel kontrendikasyonlar ise kalp pili varlığı ve gebeliktir.